לפרטים והזמנות

072-3937695

סתימה בדירה שכורה

סתימה בביוב בדירה שכורה – על מי האחריות לתיקון

בפוסט זה בבלוג אנו מתעמקים בסוגיית סתימת הביוב בדירות שכורות וההשלכות המשפטיות והאתיות סביב תיקונה. אנו בוחנים את חובות השוכרים והמשכירים, הוראות משפטיות ופתרונות מעשיים.

הבנת הסכם השכירות שלך: מי אחראי מבחינה משפטית?

כאשר מדובר בסתימות ביוב בדירה שכורה, אחד השלבים הראשונים בקביעת האחריות הוא הבנת הסכם השכירות שלכם. מסמך משפטי מחייב זה מתאר את הזכויות והחובות הן של השוכר והן של המשכיר. כדי לנווט בסוגיה זו בצורה יעילה, חיוני לבחון שלושה היבטים מרכזיים של הסכם השכירות:
סעיפי תחזוקה, הוראות תיקון וסעיפי אחריות.

 • סעיפי תחזוקה:
  הסכמי שכירות כוללים לרוב סעיפים המתארים את אחריותו של השוכר לתחזוקת הנכס המושכר. סעיפים אלו עשויים לפרט כי הדיירים אחראים לשמירת הדירה נקייה ותקינה, לרבות פינוי תקין של הפסולת. לפיכך, אם סתימת הביוב היא תוצאה של רשלנות או שימוש לא תקין של השוכר, הם עלולים לשאת באחריות להוצאות התיקון.
 • הוראות תיקון:
  בחלק מהסכמי שכירות, עשויות להיות הוראות ספציפיות לגבי תיקונים ותחזוקה. הוראות אלה מפרטות בדרך כלל מי אחראי לתיקון היבטים שונים של הנכס, לרבות מערכות אינסטלציה. אם הסכם השכירות קובע במפורש כי בעל הבית אחראי לבעיות אינסטלציה, כגון סתימות ביוב, אזי עלויות התיקון יפלו ככל הנראה על בעל הבית. עם זאת, אם ההסכם מטיל את האחריות על השוכר, ייתכן שהם ייאלצו לשאת בנטל הכספי של התיקון.
 • סעיפי אחריות:
  סעיפי אחריות בהסכמי חכירה ממלאים תפקיד מכריע בקביעת האחריות לנזק או לתיקונים. סעיפים אלה מתארים את הנסיבות שבהן השוכר או המשכיר יישאו באחריות לאירועים או נזקים מסוימים. אם סתימת הביוב נחשבת כתוצאה מבלאי רגיל או מבעיה קיימת, ייתכן שבעל הבית יהיה אחראי לתיקון. לעומת זאת, אם החסימה היא תוצאה של מעשיו או התרשלותו של השוכר, עלולים להטיל עליו אחריות.

תפקידו של דייר: האם מעשיך יכולים לגרום לחסימה?

נוהלי תחזוקה שוטפים:
לדיירים תפקיד משמעותי בתחזוקה ושימוש נכון במערכות האינסטלציה של הדירה השכורה. עיסוק בנוהלי תחזוקה קבועים יכול לסייע במניעת סתימות ביוב ולהבטיח תפקוד חלק של הצנרת. משימות פשוטות כמו ניקוי ניקוז באופן קבוע, הימנעות מהשלכת פריטים שאינם מתכלים באסלה או בכיור, ושימוש במסנני ניקוז יכולים לסייע רבות במניעת סתימות. על ידי יזום ונקיטת אמצעי מניעה אלו, יכולים הדיירים למזער את הסיכויים לגרום לסתימת ולפתיחתם באמצעות ביובית.

 • פינוי פסולת נכון:
  פינוי פסולת לא נכון הוא גורם שכיח לסתימות ביוב. הדיירים צריכים להיות מודעים למה שהם משליכים במערכת האינסטלציה. אין לשטוף פריטים כמו גריז, שמן, שאריות מזון, מגבונים או מוצרים סניטריים באסלה או לשפוך בכיור. חינוך הדיירים לגבי נוהלי פינוי פסולת נכונים הוא חיוני כדי למנוע סתימות ולהבטיח את אורך החיים של מערכת האינסטלציה. אם תתרחש סתימה עקב אי הקפדה על הנחיות הדייר לפינוי פסולת, הוא עשוי להיות אחראי לעלויות התיקון.
 • דיווח על בעיות תחזוקה באופן מיידי:
  על הדיירים מוטלת האחריות לדווח מיידית על כל בעיות תחזוקה, לרבות סתימות ביוב אפשריות, לבעל הבית או להנהלת הנכס שלהם. אם דייר מבחין בניקוז איטי, בריחות רעים או קולות גרגור במערכת האינסטלציה, חשוב להודיע לבעל הבית בהקדם האפשרי. עיכוב בדיווח על בעיות אלו עלול להוביל לנזק נוסף ולתיקונים יקרים יותר. על ידי דיווח מיידי של בעיות תחזוקה, הדיירים מוכיחים את מחויבותם לתפקוד תקין של הדירה ומצמצמים את הפוטנציאל למחלוקות בנוגע לאחריות לתיקונים.

התחייבויות בעל הבית: "תחזוקה היא המפתח למניעה" – עד כמה זה נכון?

האחריות לשמירה על מצבה הכולל של הדירה המושכרת מוטלת על המשכיר. כאשר מדובר בסתימות ביוב, חלה על בעל הבית חובה לוודא שמערכת האינסטלציה תקינה. תחזוקה שוטפת, כגון בדיקה וניקוי של הניקוז וקווי הביוב, יכולה לסייע במניעת היווצרות סתימות מלכתחילה. על ידי השקעה בתחזוקה מונעת יכולים בעלי הדירות לחסוך לעצמם ולשוכריהם את אי הנוחות וההוצאות הכרוכות בהתמודדות עם סתימות ביוב.

בנוסף, על בעלי הבית לספק לשוכרים הנחיות ברורות כיצד להשתמש נכון ולתחזק את מערכת האינסטלציה. זה כולל חינוך דיירים על מה כדאי ומה אסור לשטוף או לשפוך לטמיון. על ידי הצבת ציפיות ברורות, בעלי הדירות יכולים לסייע במניעת סתימות הנגרמות מרשלנות השוכר.

במקרים מסוימים, סתימות ביוב עשויות להתרחש עקב גורמים שאינם בשליטת בעל הבית או השוכר, כגון חדירת שורשי עצים או הזדקנות קווי ביוב. במצבים כאלה, באחריות המשכיר לטפל בבעיה במהירות ולדאוג לתיקונים הנדרשים. התעלמות או דחיית תיקונים עלולה להוביל לנזק נוסף ולסכנות בריאותיות פוטנציאליות עבור הדיירים.

מציאת פתרון: האם הגיע הזמן לקרוא לאינסטלטור מקצועי?

קביעת דרך הפעולה המתאימה כאשר מתמודדים עם סתימת ביוב בדירה שכורה יכולה להיות משימה מאתגרת. עם זאת, במקרים רבים, מומלץ לקרוא לאינסטלטור מקצועי שיטפל בסוגיה. להלן מספר גורמים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מחליטים אם הגיע הזמן לפנות לעזרה מקצועית:

 • 1. הערכת חומרת הסתימה:
  אם ניסיתם שיטות פתרון תקלות בסיסיות כמו שימוש בבוכנה או מנקה ניקוז ללא הצלחה, ייתכן שזה מעיד על כך שהסתימה מורכבת יותר. לאינסטלטורים מקצועיים יש את המומחיות והכלים המיוחדים לאבחן ולפתור ביעילות סתימות עקשניות שעלולות להיות עמוק בתוך מערכת האינסטלציה.
 • 2. הקפדה על תיקונים נאותים:
  סתימות ביוב יכולות לעיתים להיגרם כתוצאה מבעיות בסיסיות, כגון צנרת פגומה או חדירת שורשי עצים. ניסיון לתקן את הבעיות הללו ללא הידע והציוד הדרושים עלול להוביל לתיקונים לא שלמים או אפילו לנזק נוסף. על ידי הזמנת אינסטלטור מקצועי תוכלו להבטיח כי שורש הסתימה יטופל כראוי וביצוע התיקונים הנדרשים.
 • 3. מזעור סיכוני בריאות ובטיחות:
  סתימות ביוב עלולות להוות סיכונים בריאותיים ובטיחותיים, מכיוון שהן עלולות לגרום לריחות רעים, גיבוי מים מזוהמים ולצמיחת עובש פוטנציאלית. אינסטלטורים מקצועיים מצוידים להתמודד עם מצבים כאלה בבטחה, תוך שימוש בציוד מגן מתאים ובעקבות פרוטוקולי תברואה נאותים. הם יכולים גם לספק המלצות על אמצעי מניעה כדי למזער את הסיכון לחסימות עתידיות.

אחריות על תיקון סתימות ביוב:

מדינה אחריות שוכרים/משכירים עלות תיקון (דולר ארה"ב) עלות תיקון (ILS)
IL השוכר אחראי לתחזק את קו הביוב, בעל הבית אחראי לתיקונים 200 740
ניו יורק השוכר אחראי לכל תיקונים 100 370
TX המשכיר אחראי לתיקון 500 1,850
CA שניהם אחראים על התיקון 300 1,110

על פי רוב הסכמי השכירות, משכירים בדרך כלל אחראים לתיקונים גדולים כגון סתימות ביוב. עם זאת, במידה והסתימה נובעת מרשלנות של השוכר, הם עשויים לשאת בעלויות התיקון. הבנה ברורה של הסכם השכירות שלך ושמירה על תקשורת פתוחה עם בעל הבית שלך יכולה לסייע במניעת אי הבנות ומחלוקות. זכרו, דירה מטופחת מיטיבה הן עם השוכר והן עם המשכיר.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים